Skip to main content

Turkish Cypriots Want A Secure Future

GPoT Center's 'Turkish Cypriots Want A Secure Future' a book based on the in-depth interviews conducted by the GPoT Center's staff in Cyprus in February and March 2016 is available now.

Presidents Nikos Anastasiades and Mustafa Akinci paved the way to rekindle the resolution process which had gone amiss on the Island over the years. Despite their inherent different political ideologies, both men were convinced of the potency of settlement; as such they worked in preparation of their societies towards the resolution. The public opinion polls conducted on the Island captures an important detail; thus, a considerable majority of the Turkish Cypriot society is unready for the eventual settlement of the Cyprus question irrespective of their leaders’ goodwill. There are two main issues essential for a concrete future resolution plan-‘security and property’. Views on the protection of the bicommunality and other expectations are equally important alongside other issues that were mentioned by the Turkish Cypriots that we conducted interviews with. The concerns raised essentially focus on the security issue. The Turkish Cypriots’ desire to live in security both politically and economically post-unification.

To read the publication in English, please click here.

----

GPoT Center ekibinin geçtiğimiz Şubat ve Mart aylarında Kıbrıs'ta yürüttüğü mülakatlar sonucunda, 'Kıbrıslı Türkler Güvenli Bir Gelecek İstiyor' adlı yeni çalışması yayında.

Cumhurbaşkanları Nikos Anastasiades ve Mustafa Akıncı uzun süredir bu coğrafyada eksikliği hissedilen çözüm iradesinin yeniden hayatiyet kazanmasına yol açtı. Farklı siyasi geleneklerden gelmelerine rağmen Kıbrıs Sorunu’nun çözümü konusunda ısrarlı oldular ve toplumlarını çözüm için hazırlamaya başladılar. Ancak adanın Türk kesiminde yaptığımız ve bu çalışmanın zeminini oluşturan mülakatlar sırasında görüldüğü gibi, sanıldığının aksine, Türk tarafının çözüme çok da hazır olmadığını gösteriyor. Hemen herkes için iki konu müstakbel çözüm planının olmazsa olmazları arasında yer alıyor. İlki güvenlik meselesi, ikincisiyse geniş anlamıyla mülkiyet. İki kesimliğin korunması gereği ve başka beklentiler de konuştuğumuz Kıbrıslı Türkler tarafından dillendiriliyor. Ama endişelerin odak noktasında iki tür güvenlik kaygısı yer alıyor. Kıbrıs Türkleri siyasi olarak da iktisadi olarak güvende hissetmek, birleştikten sonra da güven içinde yaşamak istiyor.

Yayını Türkçe okumak için buraya tıklayınız.