İstanbul Kültür University

Regional Updates No.13: Cyprus, Egypt, Syria, Western Balkans, Russia, and Ukraine

GPoT Regional Updates No.13 highlighting the main developments in Cyprus, Egypt, Syria, Western Balkans, Russia, and Ukraine.

Today, several aspects of the Broader Middle Eastern and North African (BMENA) and European regions continue to change at a remarkably fast pace. In response, Global Political Trends Center (GPoT) utilizes its expertise as a think-tank to issue this Regional Updates report. The aim of the publication is to provide a brief, objective coverage of important political, economic, security, and social developments, within a regional context. Therefore, the information herein is extracted from a spectrum of relevant public sources. This issue of the Regional Updates report highlights the main developments in Cyprus, Egypt, Israel-Palestine, Syria, and the Western Balkans.

The report was prepared by GPoT Staff.

Download the report here.
See all Regional Updates Reports here.


GPoT Regional Updates No.13 Kıbrıs, Mısır, İsrail-Filistin, Suriye, Batı Balkanlar, Rusya ve Ukrayna'daki son gelişmelerin altını çiziyor.

Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Avrupa çeşitli yönleriyle son derece hızlı bir tempoda değişmeye devam ediyor. Bir düşünce kuruluşu olarak Küresel Siyasal Eğilimler Merkezi (GPoT Center) uzmanlığını bölgesel güncellemeleri içeren bu raporla iletmeyı istemektedir. Bu raporun amacı birçok farklı kaynak taramalarından sonra bölgedeki önemli siyasi, ekonomik ve sosyal gelişmeleri kısa ve tarafsız bir şekilde okuyucuya aktarmaktır. Dolayısıyla bu raporun içeriği birçok halka açık kaynağın incelenmesinden sonra oluşturulmuştur. Rapor Kıbrıs, Mısır, Libya, İsrail-Filistin, Suriye, Batı Balkanlar, Rusya ve Ukrayna'daki son gelişmelerin altını çizmektedir.

İngilizce rapora ulaşmak için buraya tıklayınız.

← Share