İstanbul Kültür University

Bir ödül ve teşekkür | Milliyet | Kadri Gürsel

Bugün köşeyi, aldığım bir gazetecilik ödülünü sizinle paylaşmaya ayıracağım. Çünkü bu köşede yayımlanmış ve okumuş olabileceğiniz bazı yazılar münasebeti ile verilmiş bir ödül bu.

Geçen perşembe akşamı Belçika’nın İstanbul Başkonsolosluğu’nda düzenlenen ödül töreninde bana bir plaket verildi. Üzerinde, “Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi sürecine yaptığım anlamlı katkılardan ötürü” ödüle layık görüldüğüm yazıyordu.


Plaketin altında üç kuruluşun imzası vardı:
Kafkaslar’da istikrara katkıda bulunmayı amaçlayan çokuluslu bir girişim olan Avrasya Ortaklık Vakfı (Eurasia Partnership Foundation), İstanbul Kültür Üniversitesi bünyesindeki Küresel Siyasal Eğilimler Merkezi (GPOT) ve Erivan Basın Kulübü...


Bu üç kuruluşun bir araya gelerek oluşturduğu “Ermenistan-Türkiye Yakınlaşmasına Destek” adlı ortak proje çerçevesinde ilk kez konulan bu gazetecilik ödülü, Türkiye’den ve Ermenistan’dan birer kişiye verildi.
Ödülü Ermenistan’dan Gümrü merkezli Gala TV film yapımcısı Eduard Mıhitaryan ile paylaştım. Mıhitaryan ödüle, Türkiye-Ermenistan ilişkileri üzerine çektiği bir dizi kısa filmi içeren “Bana Komşunun Kim Olduğunu Söyle” adlı çalışmasıyla hak kazandı.

Ödülden bahsedince, bu anlamlı ödülü bize layık görenlerin adlarını zikretmek gerekiyor.


Altı kişilik ödül jürisinde Türkiye’den ve Ermenistan’dan üçer kişi var.
Ermenistan’dan, Ulusal Bilimler Akademisi Doğu Araştırmaları Enstitüsü Direktörü Ruben Safrastsyan, “168 Zham” gazetesinin Yayın Yönetmeni Satik Seyranyan, “Yerkir Medya” TV Kanalı Haber ve Program Müdürü Gegham Manukyan...


Türkiye’den de Küresel Siyasal Eğilimler Merkezi Direktörü Dr. Mensur Akgün, İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevda Alankuş ve CNN Türk Haber Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Boratav...


Ferhat Boratav’la 1985-86 yıllarında Ankara’da tanıştım. O yedek subay olarak askerliğini yapıyordu, ben de hakkımda devlete karşı suç işlemiş olduğum hükmü ile verilmiş bir sürgün mahkûmiyetinin infazı nedeniyle bu şehirde yaşamak zorundaydım. Gazeteciliğe sürgünde adım attım. Onun askerliğini Ankara’da, “Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüd Başkanlığı”nda (ATESE) yapması da Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü mezunu olması nedeniyle uygun görülmüştü sanırım. Ben sürgün, o yedek subay iken Ankara’da aynı evi paylaştık.

Belçika Başkonsolosu François Del Marmol ve eşi, Avrasya Ortaklık Vakfı’nın Yüksek Danışma Kurulu üyesi Danielle del Marmol’un ev sahipliğindeki törende ödülü Ferhat’ın elinden aldım.


Ferhat tören sırasında yaptığı konuşmada İngilizlerin “İğne, iğnedenlikte aranır” minvalli bir deyişine atıf yaparak, bu bakımdan “Türkiye’nin Ermeni sorununa dair en kapsamlı bilginin aranacağı adresin de Genelkurmay arşivi olduğunu” söyledi. Hatırlarım, Ankara’daki o bekâr evindeki sohbetlerimiz sırasında kendisi bu konudan sıkça söz açardı ve üzerinde konuşurduk.
Ferhat’ın konuşmasında belirttiği gibi aradan 26 sene geçtikten sonra, bu kez kendisi jüri üyesi ve bendeniz de jürinin onurlandırdığı gazeteci olarak, yollarımız yine Türkiye’nin Ermeni meselesiyle ilgili tartışmasının bir kavşağında kesişmiş oldu. Ama bu kez mekân Belçika Konsolosluğu’nun görkemli kabul salonu idi...


Velhasıl, yukarıda adı geçen tüm kişi ve kuruluşlara bu anlamlı ödül için teşekkür ediyorum.


Bu ödül anlamlıdır çünkü Türkiye’de iktidarın derin dondurucuya kaldırarak resmi planda ölmeye yatırdığı “normalleşme dinamiği”nin toplumlar arasındaki ilişkilerde canlı tutulduğunun kanıtıdır. Normalleşme sürecinin bir gün şartlar müsait olduğunda resmi planda tekrar canlandırılmasının koşulu, işte bu toplumlar arasındaki ilişkilerin yatağını daima sıcak tutmaktır.


“Ermenistan’la normalleşme” konusu unutulmamalı, unutturulmamalı. Sınırları açmanın ön koşulu da zihinleri açmaktır. Ve zihinleri açmak için de sivil toplumla gazetecilere büyük iş düşüyor.


Bilinmelidir ki, içeride ne yapılırsa yapılsın, Ermenistan’la ve genelde Ermenilerle ilişkilerini normalleştirmediği sürece Türkiye asla normal bir ülke olamayacaktır.

---
To read the article on the website of the original source, click here.

← Share