İstanbul Kültür University

Türk ve Ermeni gazeteciler basının rolünü tartıştı

Türk ve Ermeni gazeteciler, Bursa'da düzenlenen toplantıyla iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi adına basının rolünü tartıştı.

Türk ve Ermeni gazeteciler, Bursa'da düzenlenen toplantıyla iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi adına basının rolünü tartıştı.

İstanbul Kültür Üniversitesi'ne bağlı Küresel Siyasal Eğilimler Merkezi ile Eurosıa Partnershıp Foundatıon tarafından düzenlenen "Türkiye ve Ermenistan medyasında önyargı ve tarafsızlık" konulu projenin basına tamını yapıldı.

Bundan bir kaç sene öncesine kadar böyle bir toplantının hayal dahi edilemeyeceğine dikkat çeken gazeteciler, yapılsa dahi bir fanus içindeymiş gibi siyasi konulara kesinlikle girilmeyeceği üzerinde durdu.

Gazeteciler Mensur Akgün, Gevarg Ter Gabrielyan, Ferhat Boratav ve Boris Navasardyan tarafından yönetilen programda söz alan Türk gazeteciler, imzalanan protokollerin Türkiye adına sevindirici olduğunun altını çizerken, Ermeni gazetecilerin ise çekimser oldukları gözlendi.

Türk gazeteciler, yapılacak protokollerde Türk tarafının Azerbaycan'ı mutlu edecek boyutlara dikkat edeceğine değinirken, Ermeni gazeteciler ise önkoşulsuz bir yakınlaşma peşinde olduklarını ifade etti.

Ermeni gazeteciler, vatandaşlarının Türkiye'nin önkoşul ileri sürmesinden rahatsız olduğunun altını çizdi.

İki ülke arasında ilişkilerin gelişmesinin istediklerini belirten Ermeni gazeteciler, ancak özellikle Karabağ ve sözde soykırım konusunda Türkiye'nin ön koşul ileri sürmesinden rahatsız olduklarını ve bunun süreci tıkayabileceğini ifade etti.

Programa katılan Ermeni gazeteci Gevarg Ter Gabrielyan, düzenlenen programdan dolayı memnun olduklarını belirterek, "Burada Türk meslektaşlarımla buluşup onları tanımaktan dolayı mutluyum. Önemli işbirliklerine imza atmak istiyoruz. Burada tanışıp güzel işler ortaya koyalım. İki ülke basınının karşılıklı ilişkileri nasıl görüp ele aldığını tartışarak ortak bir nokta bulalım." dedi.

İki ülke arasında büyük ilerleme kaydedildiğinin altını çizen Gevarg Ter Gabrielyan, "Önemli olan insanların kişisel görüşleridir. Çünkü insanın insanla yaklaşması çok önemlidir. Bu güzel günleri iyi kullanarak ilişkilerimizi geliştirmeliyiz. Diyorum ki özgür olalım, çükü gazeteciler özgür insanlardır." diye konuştu.

Ferhat Boratav ise bu toplantı ile Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin daha iyiye gitmesi yönünde etkili olmak istediklerini belirterek, "Bu program ile iki ülke ilişkilerinin nereye ve nasıl gittiğine şahit ve etkili olmak istiyoruz. Burada sizlerin de fikir ve önerilerinize ihtiyacımız var ki çünkü ortak bir yol bulmak istiyoruz." şeklinde konuştu.

Boris Navasardyan da kendi aralarında siyasilerin ülkeyi ilgilendiren konularda nasıl karar verdiğini ve bunun da ülke insanını nasıl etkilediğini ele aldıklarını kaydederek, "Bu tür konularda bence herkesin fikri alınmalı. Çünkü bu tür konular sadece siyasileri değil bütün ülke insanını ilgilendiriyor. Bu gün de bizler burada bu tür konulara nasıl bakılıp ele alındığına dikkat ederek gazetecilik rolümüzü iyi oynayalım." ifadesini kullandı.

Ermeni gazetecilerden Yuri Manvelyon, Türkiye ile ilişkilerin iyiye gitmesinin sevindirici olduğunun altını çizerek, "Ancak yine de Ermeni kamuoyunda bir şüphe ve şaşkınlık var. Ermeni kamuoyu, yönetimden gelenlere hep şüphe ile bakıyor. Diğer yandan Türkiye'nin ön şart ileri sürmesinden rahatsızlar." açıklamasını yaptı.

Ermeni kamuoyunun Diaspora ve hükümet arasında sıkışıp kaldığına dikkat çeken Yuri Manvelyon, "Bizim vatandaşlarımız şu anda hükümet ile milliyetçiler arasında sıkışıp kalmış durumda. Halk ermeni diasporasına da karşı, çünkü Diaspora bizi, yani halkı temsil etmiyor. Onlar Ermeni halkının ne çektiğini bilmiyor, onların tek dayanağı soykırım konusu, onların başka derdi yok. İnsanların asıl sorunlarını bilmiyorlar ve onları ilgilendirmiyor." diye konuştu.

Hakob Çakıryan ise imzalanan protokollerle iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşeceğine inandığının altını çizerek, "Bence bundan önce Türkiye ile Ermenistan arasındaki sınırın kapalı olması normal mi değil mi? Bu şekilde değerlendirmek gerekiyor. İki taraf için de buna dikkat etmek gerekiyor ve bu fırsatı kaçırmamalıyız. Eğer bu fırsatı kaçırırsak, bir daha yakalayamayabiliriz. Eğer biz bu fırsatı kaçırırsak başkaları alıp kullanır ve bu uluslararası güçlerini eline geçer." şeklinde değerlendirmede bulundu.

Hakop Çakıryan, ayrıca imzalanan protokollere karşı çıkan Diaspora hakkında da yaptığı değerlendirmede "Ben Diaspora'nın hepsinin buna karşı çıktığına inanmıyorum. Sadece siyasetle alakalı olanlar ve önde bulunanlar karşı çıkıyordur bence." ifadesini kullandı.

Narine Avetisyan da imzalanan protokollerin iki ülkede de yaşanan karşı çıkmalar nedeniyle olumlu sonuçlar çıkarmaktan uzak olduğunu belirterek, "Bu süreç protokollerden sonra çok daha zor olacak. Ümit ediyorum iki taraftan da kimse ön şart ileri sürmez. Sınırın açılması da her şeyi çözmez, Ermeni kamuoyunda halen kuşkular var." şeklinde konuştu.

Mensur Akgün ise imzalanan protokollerin iki ülke adına da sevindirici olduğuna dikkat çekerek, protokollerin her iki meclisten de geçeceğine inandığını söyledi.

Akgün, Türkiye açısından özellikle Dağlık Karabağ konusunda Azerbaycan'ı mutlu edecek adımların atılmasının mecliste bu protokolün kabulünün önünü açacağını vurguladı.

İstanbul Kültür Üniversitesi Küresel Siyasal Eğilimler Merkezi'nden araştırmacı Can Yirik, program sonunda Kültür Üniversitesi ve Eurosıa Partnershıp Foundatıon'un ortak bir raporunun yayınlanacağını bildirerek, "Bu çalışmalar projenin de final raporunun çıkmasına hizmet edecek. Toplantılar sonucunda son rapor yayınlanacak olup, toplantının diğer ayağı ise kasım ayında Ermenistan'da yapılacak." dedi.

Kültür Üniversitesi ve Eurosıa Partnershıp Foundatıon'un ortaklaşa yaptıkları araştırma konusunun "Türkiye ve Ermenistan'da basının iki ülke arasındaki ilişkileri ele alırken nasıl yaklaşıyor, önyargı var mı, veya tarafsızlık söz konusu mu?" temeli üzerine oturduğunu anlatan Can Yirik, şunları söyledi:"Bu haberleri ele alırken Türk toplumunun algısında nasıl bir Ermeni ve Ermenistan imajı oluşturuluyor?. Bu araştırma sonucunda eğer ki Türk basını Ermeni ve Ermenistan ile ilgili önyargılı haber yapılıyorsa bunların nasıl değiştirileceği ve iki ülke arasındaki ilişkilerin daha iyi olması için nelerin yapılabileceğini ele alacağız."

http://www.gastebursa.com/ayrinti.aspx?ID=72745&K=49


← Share