İstanbul Kültür University

7. Heybeliada Toplantısı

Küresel Siyasal Eğilimler Merkezi (GPoT), Friedrich Naumann Vakfı'nın da desteğiyle geçtiğimiz haftasonu Istanbul Heybeliada'da 7. Heybeliada Toplantısı'nı gerçekleştirdi.

Heybeliada Görüşmeleri, yapıcı bir diyalog yaratmak ve Kıbrıs sorununun çözümüne katkıda bulunmak üzere esas olarak Kıbrıs'ın Rum ve Türk kesimlerinden önde gelen siyasi ve sivil toplum liderlerinin, yanısıra ise Yunanistan ve Türkiye'den katılımlarıyla gerçekleştirilen toplantılardır.

Altında toplantının aksine medyaya kapalı olarak yürütülen görüşmelere Kıbrıs'ın Türk ve Rum kesimlerinden eşit sayıda katılımcının yanısıra Yunanistan ve Türkiye'den temsilciler katıldı. Katılımcı listesi, milletvekilleri, siyasi, hukuki ve emlak uzmanları ve müzakere ekibi temsilcilerinden oluştu.

Görüşmelerde müzakerelerin mevcut durumu ve gelecekte izlemesi öngörülen yol, özellikle adadaki ve bölgedeki bugünkü siyasi durum ve Kıbrıs'ın Türk kesiminde 2010 yılında gerçekleşen seçimler ışığında değerlendirildi. Tartışılan konular arasında aynı zamanda bugüne kadar işe yarayan ve yaramayan stratejiler ve geçmişteki performansın değerlendirilmesi de vardı.

GPoT'un katılımcılardan gelen geribildirimin de ışığında hazırlıklarına başladığı bir sonraki Heybeliada Toplantısı'nın Güz ortasında gerçekleşmesi öngörülmektedir.

← Share