İstanbul Kültür University

Türkiye-Ermenistan Yakınlaşmasında İkinci ve Üçüncü Günler Projesi: Türkiye Ayağı

GPoT, Ermenistan Avrasya Ortaklık Vakfı (EPF), Friedrich Naumann Vakfı ve ABD Kalkınma Fonu’nun da yardımlarıyla Istanbul ve Ankara’da “Türkiye-Ermenistan Yakınlaşmasında 2 ve 3 Günler Projesi”nin Türkiye ayağını gerçekleştirdiler.

Toplantı 8-10 Temmuz tarihlerinde hayata geçirirdi. Toplantının Istanbul Kültür Üniversite’sinde organize edilen ve Türkiyeli ve uluslararası gazeteci, diplomat ve kanaat önderlerinin katılımıyla zenginleşen ilk kısmında Osman Kavala’nın modere ettiği panelde Davit Hovhannisyan ve Joost Lagendijk konuştular. Ermenistan’dan gelen grup daha sonra Mehmet Ali Birand ve Ferhat Boratav’la da görüşmek üzere Doğan Media Center’ı ziyaret etti ve CNNTürk stüdyolarını gezdi.

Proje’nin ikinci gününde Ankara’ya seyahat eden grup burada bir dizi üst düzey görevli ile görüşme fırsatı buldu. Dışişleri Bakanlığı’nda Başmüsteşar Sn. Feridun Sinirlioğlu GPoT ve EPF’i ağırlayarak Türkiye-Ermenistan ilişkilerindeki son durum ve Bakanlığın ilişkileri geleceğe taşımaya dair vizyonu konusunda bilgilendirdi. Daha sonra Türkiye Büyük Millet Meclis’ine geçen konuklar burada AKP Milletvekili, Meclis Dış İlişkiler Komisyonu Sözcüsü ve Dış İlişkiler Komisyonu Başkan Yardımcısı Suat Kınıklıoğlu ve AKP Milletvekili, eski Dışişleri Bakanı ve emekli diplomat Yaşar Yakış ile görüştü. Sn. Kınıklıoğlu ve Sn. Yakış da hükumetin ilişkiler konusundaki görüşleri ve icraatları konusunda grubun sorularını cevaplandırdı.

Ermenistan-Türkiye Yakınlaşmasında İkinci ve Üçüncü Günler Projesi’nin Erivan ayağının yarattığı momentum üzerine kurulan Istanbul ve Ankara ziyaretleri GPoT ile EPF arasındaki ilişkiyi daha da sağlamlaştırırken aynı zamanda Türkiye ve Ermenistan’da ilişkilerin düzelmesi konusunda diplomatik, eğitim ve kültürel alanda faal olan aktörleri de bir araya getirerek yeni bağlantılar oluşturdu.

← Share