İstanbul Kültür University

“Ermenistan-Türkiye Yakınlaşmasında İkinci ve Üçüncü Günler”

Küresel Siyasal Eğilimler Merkezi (GPoT) ile Avrasya Ortaklık Vakfı (EPF) Türk ve Ermeni uzman ve gazetecilerin katılımıyla 24-28 Mart 2010 tarihlerinde Erivan’da bir atölye çalışması gerçekleştirdi.

Söz konusu çalışma GPoT, EPF ve Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Kuruluşu (USAID) tarafından yürütülen “Ermenistan-Türkiye Yakınlaşmasında İkinci ve Üçüncü Günler” Projesi kapsamında gerçekleşti.
Toplantılar sırasında Türkiyeli ve Ermenistanlı taraflar iki ülke arasında imzalanan Protokoller’in her iki ülkede onaylanma ve hayata geçirilme sürecini tartıştı. Her iki taraftan uzmanlar aynı zamanda Protokoller’in uygulanmasının önündeki engelleri değerlendirdi ve bu süreci etkin şekilde desteklemek için ortak stratejileri tartıştı. Toplantıda Türkiye-Ermenistan ilişkilerindeki normalleşmenin Kafkasya bölgesine olan potansiyel etkileri de değerlendirildi. Türkiye’den giden katılımcılar toplantılar süresince aynı zamanda Ermenistan televizyonunda tartışma programlarına katılma ve Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın Hükumet Genel Sekreter Yardımcısı Vigen Sarkisyan ile ikili ilişkiler ve bölgesel siyaset konusunda görüşme fırsatı buldular.
Söz konusu Proje’nin ikinci ayağı önümüzdeki aylarda Ermenistan’dan gelecek kanaat önderleri ve uzmanların katılımlarıyla Türkiye’de gerçekleştirilecek.

← Share