İstanbul Kültür University

Türkiye ve Ermenistan Medyasında Önyargı ve Tarafsızlık”

Küresel Siyasal Eğilimler Merkezi’nin (GPOT) Avrasya Ortaklık Vakfı (EPF) ile ortaklaşa yürüttüğü...

Küresel Siyasal Eğilimler Merkezi’nin (GPOT) Avrasya Ortaklık Vakfı (EPF) ile ortaklaşa yürüttüğü “Türkiye ve Ermenistan Medyasında Önyargı ve Tarafsızlık” konulu projenin ikinci toplantısı 17-21 Aralık tarihlerinde Erivan’da düzenlendi.

Türkiye ve Ermenistan tarafından uzmanları ve gazetecileri bir araya getiren oturumlarda, Türkiye ve Ermenistan arasında imzalanan protokolün onaylanma süreci, Karabağ Sorunu’nun Türkiye-Ermenistan ilişkilerine etkisi, Türkiye-Ermenistan ilişkilerindeki normalleşmenin Kafkasya bölgesini nasıl etkileyeceği tartışıldı.

Dört günlük program çerçevesinde Ermenistan’a götürülen on Türk gazeteci, Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbatyan, Ermenistan Cumhurbaşkanı Dış politika Başdanışmanı Vigen Sarkisyan, Ermenistan koalisyon hükümetinin büyük ortağı Cumhuriyetçi Parti milletvekili Artak Zakaryan ve muhalefetten Miras Partisi milletvekili Stefan Safaryan’la görüştüler.

Türkiye’deki Ermeni Göçmenler, Karabağ Sorunu ve Türkiye Ermenistan ilişkileri konulu sunumların yapıldığı oturumlarda; Ermenistan resmi yetkilileri, gazetecileri ve uzmanları Karabağ Sorunu ve Türkiye-Ermenistan normalleşme sürecinin paralel yürütülmediğini, her iki konunun birbirinden tamamen farklı olduğunu belirttiler.


GPOT ve EPF tarafından başarıyla sonuçlandırılan “Türkiye ve Ermenistan Medyasında Önyargı ve Tarafsızlık” konulu projenin sonuçlarını içeren rapora aşağıdaki linkten ulaşabilirseniz.

http://www.epfound.am/index.php?article_id=287&clang=0

← Share