İstanbul Kültür University

Yuvarlak Masa Toplantısı: Türkiye-Ermenistan Diyaloğunda Yeni Dönem

GPoT “Türkiye-Ermenistan Diyaloğunda Yeni Dönem” isimli bir yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya Erivan Basın Kulübü Başkanı Boris Navasardyan’ın yanısıra gazeteciler, akademisyenler ve sivil toplum temsilcileri katıldı.

Erivan Basın Kulübü Başkanı Boris Navasardyan’ın katılımıyla gerçekleşen toplantının amacı Türkiye-Ermenistan ilişkilerindeki mevcut durumu ve yaşanabilecek gelişmelere, özellikle sınır kapısının açılmasına, yönelik izlenimleri paylaşmak idi.

Toplantı sırasında öncelikli olarak Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde yaşanan son gelişmelerin çeşitli yönleri masaya yatırıldı ve Nagorno-Karabağ sorunu ile sınır kapısının açılmasına yönelik beklentiler tartışıldı. Toplantıda ayrıca yeniden filizlenmekte olan yakınlaşma dönemini etkileyen pozitif ve negatif faktörler de boyutluca ele alındı. Toplantıdan çıkan en önemli sonuçlardan biri, şu anda belirgin olan güç dengesi ve bölgede yaşanan reel politikanın Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde kritik rol oynadığı ve karar yapıcı mekanizmaları önemli ölçüde etkilediği oldu. Tüm bunlara rağmen, iki ülkenin kapsamlı ve tüm aktörleri tatmin edebilecek bir formül üzerinde çalıştıkları belirtilirken, süreci bloke edebilecek birçok etkenin de mevcut olduğu belirtildi.

Öte yandan, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkiyan’ın Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e futbol maçı için yaptığı daveti kabul ederek Abdullah Gül’ün Ermenistan’a gitmesinin ilişkilerin normalleşmesi açısından çok önemli bir adım olduğu da vurgulandı. Son olarak toplantıda normalleşme sürecinin belirlenmesinde ve kamuoyunda Türkiye-Ermenistan ilişkilerine yönelik algının olumlu yöne çevrilmesinde medyanın rolünün çok önemli olduğunun altı çizildi. Her iki ülkenin ilişkilerin normalleşmesinden elde edeceği karşılıklı yararlar vurgulanırken özellikle bu kazanımların siyasi ve ekonomik yönlerinin ağır basacağı da belirtildi.

← Share