İstanbul Kültür University

GPoT Center Gelecek için Forum'a katıldı

Küresel Siyasal Eğilimler Merkezi Fas’ın Kasablanka ve Marakeş şehirlerinde Gelecek için Forum’a (Forum for the Future - FfF) katıldı, GODKA Toplumsal Cinsiyet Enstitüsü tanıtıldı

31 Ekim-3 Kasım tarihleri arasında Küresel Siyasal Eğilimler Merkezi Direktörü Dr. Mensur Akgün ve Direktör Yardımcısı Dr. Sylvia Tiryaki Fas’ta Gelecek için Forum çerçevesinde gerçekleştirilen bakanlık ve sivil toplum seviyelerinde toplantılara katıldılar.

Geçtiğimiz bir yıl boyunca Geniş Orta Doğu ve Kuzey Afrika (GODKA) bölgesindeki sorunlara odaklanan bir dizi çalışma grubu ve toplantının son ayağı olan Forum, Arap Demokrasi Vakfı, Katar Milli İnsan Hakları Komitesi ve No Peace Without Justice tarafından organize edildi.

Dr. Akgün and Dr. Tiryaki Forum sırasında Küresel Siyasal Eğilimler Merkezi ve Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı’nın (TESEV) bölgede kadın konusunda çalışan sivil toplum kuruluşları açısından önemli bir boşluğu doldurmak üzere üstünde ortaklaşa çalışmakta olduğu Toplumsal Cinsiyet Enstitüsü projesini tanıtma ve tartışma fırsatı buldu. Fizibilite çalışması tamamlanmış ve kuruluş çalışmaları yakında başlayacak olan projenin teklifi devlet ve sivil toplum temsilcileri tarafından büyük ilgiyle karşılandı.

Türkiye sivil toplumu temsilcisi olarak bakanlık seviyesindeki toplantıda yaptığı Altıncı Bölüm kapanış konuşmasında, Dr. Tiryaki, Beyrut, Rabat ve Doha’daki toplantılarda da tartışıldığı üzre bir kez daha bölgedeki sürdürülebilir kalkınmada kadına ve gençlere gösterilecek dikkatin önemine dikkat çekti. Toplumsal Cinsiyet Enstitüsüne destek çıkan hükumet ve STK’lara minnetini dile getiren Dr. Tiryaki, KSEM ve TESEV adına da bu önemli insiyatife olan desteğin uzun soluklu olacağını umduğunu söyledi.

Konferans sırasında Dr. Akgün ABD Dış İşleri Bakanı Hillary Clinton’la genel anlamda Orta Doğu’daki ABD politikalarının sonuçlarını, özelde ise demokrastizasyon projesinin kaderinin konuşulduğu kapalı bir toplantıya katıldı. Kuruluşu hakkındaki detaylar da dahil olmak üzere GODKA Toplumsal Cinsiyet Enstitüsü projesi kapsamındaki yeni gelişmeleri KSEM ve TESEV sitelerinden takip edebilirsiniz.

← Share