Skip to main content

GPoT Center ranked among best think tanks in the world

The 2016 Global Go To Think Tank Index Report released on January 26, 2017 by the Think Tanks and Civil Societies Program (TTCSP) of the Lauder Institute at the University of Pennsylvania ranked Istanbul Kultur University affiliated Global Political Trends Center (GPoT) 71st among all participating university affiliated think tanks around the world. 

The TTCSP works with leading scholars and practitioners from think tanks and universities in a variety of collaborative efforts and programs, and produces the annual Global Go To Think Tank Index that ranks the world’s leading think tanks in a variety of categories.

Over the last 26 years, the TTCSP has developed and led a series of global initiatives that have helped bridge the gap between knowledge and policy in critical policy areas such as international peace and security, globalization and governance, international economics, environmental issues, information and society, poverty alleviation, and healthcare and global health.

The 2016 edition of the Global Go To Think Tank Index Report marks the 10th anniversary of the report. Click here to reach the report.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

GPoT Dünyanın En İyi Düşünce Kuruluşları Arasında

Düşünce Kuruluşları ve Sivil Toplumlar Programı (TTCSP) tarafından 26 Ocak 2017 tarihinde yayımlanan “Pennsylvania Üniversitesi Düşünce Kuruluşları Küresel Endeksi” raporunda, Küresel Siyasal Eğilimler Birimi (GPoT) üniversite bağlantılı en iyi düşünce kuruluşları kategorisinde 71’inci sırada yer aldı.

2007 yılından bu yana 6,500’ün üzerindeki düşünce kuruluşları üzerinden yaptıkları geniş çaplı araştırmalarla bilinen TTCSP, bu yıl da yayınladığı raporda Küresel Siyasal Eğilimler Birimi’nin 2015’teki yerini korudu.

26 yılı aşkın bir süredir, program, uluslararası barış ve güvenlik, küreselleşme ve yönetişim, uluslararası ekonomi, çevresel sorunlar, bilgi ve toplum, yoksulluğun giderilmesi, sağlık ve küresel sağlık gibi alanlarda bilgi ile politika arasındaki boşluğu kapatmaya yönelik bir dizi küresel girişim geliştirmekte ve bu gelişmelere öncülük etmektedir.

Raporun İngilizcesine ulaşmak için tıklayınız.