İstanbul Kültür University

Heybeliada Görüşmelerinin 20. Toplantısı Michael Moran anısına adanmıştır

Küresel Siyasal Eğilimler Merkezi (GPoT Center) Heybeliada Görüşmeleri: İkinci Yol Diplomasi Toplantıları Serisi'nin yirmincisini 20 Şubat 2016 tarihinde Kıbrıs'taki ara bölgede düzenledi.

Toplantı Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs'ın iki tarafından yaklaşık 20 sivil toplum aktivisti, kanaat önderi, akademisyen, gazeteci ve uzmanın katılımıyla gerçekleşti.Etkinlik Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm arayışının hızlanmasına katkı sağlamayı amaçladı. Toplantı esnasında katılımcılar mülkiyet meselesinin temel parametrelerini tartışarak Kıbrıslı Türklerin ve Rumların beklentilerini sundular. Tartışılan diğer bir konu ise çözümün finansal boyutuydu.

Heybeliada Görüşmeleri 2008 yılından bu yana Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgilenen tarafların fikir alışverişlerinde bulunmaları için çok yönlü bir diyalog platformu olarak hizmet vermektedir. Toplantı serisinin ilki İstanbul'daki Heybeliada'da gerçekleşmiş, ileri zamanlarda diğer toplantılar Kıbrıs'ta Lefkoşa'da bulunan ara bölgede düzenlenmeye başlanmıştır.

Heybeliada Görüşmeleri'nin yirmincisi 4 Şubat 2016 tarihinde vefat eden Michael Moran'ın anısına adanmıştır. Michael Moran, geçmişte GPoT Center'ın birçok yayın ve etkinliğine katkıda bulunmuş ve emek sarfetmiş bir filozof, akademisyen ve yazardır.

← Share