İstanbul Kültür University

GPoT ve MITVIM Enstitüsü'nün 7. Siyasal Diyaloğu: İsrail ve Türkiye Anlaşmasına Doğru

Küresel Siyasal Eğilimler Merkezi (GPoT) ve İsrail Bölgesel Dış Politika Enstitüsü(MITVIM), İsrail-Türkiye Siyaset Diyaloğu yuvarlak masa toplantılarının yedincisini Friedrich-Ebert-Stiftung Türkiye işbirliği ile 23 Haziran’da İstanbul’da düzenledi.

Diyalog toplantısında gerçekleştirilen farklı oturumlarda konuyla ilgili çeşitli konulara değinildi. "İsrail ve Türkiye'deki Yerel Gelişmeler ve Bunların Dış Politikaya Etkileri" öne çıkan başlıklardan bir tanesi. Bu oturumda, İsrail'deki koalisyon değişikliklerinin ve Türkiye'deki hükümet değişikliklerinin uzlaşma sürecini nasıl etkileyeceği tartışıldı. Ayrıca Türkiye ve İsrail'in anlaşmaya dair beklentileri ve iki ülke arasındaki ilişki değinilen diğer başlıklar arasında.Aynı derecede önemli bir diğer oturum olan "İsrail-Türkiye Uzlaşma Süreci Sonrası", iki ülke arasında sağlanacak bir anlaşmanın bölgesel dinamikler üzerindeki olası etkilerine değindi. İsrail ve Türkiye arasında sağlanacak bir anlaşmanın Ortadoğu'daki barış sürecine, Fatah ve Hamas uzlaşma sürecine ve Gazze'nin geleceğine nasıl katkılar sağlayabileceği tartışıldı.

Politika diyaloğuna katılım ve ilgi oldukça fazlaydı. Üst düzey katılımcılar arasında Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi'nden Doç. Dr. Mesut Özcan, İsrail Knesset Üyesi, Siyonist Birlik Partisi'nden Ksenia Svetlova, MITVIM Enstitüsü Direktörü Dr. Nimrod Goren, MITVIM Enstitüsü'nden ayrıca Gabriel Micthell ve Khader Saweed, Friedrich-Ebert-Stiftung Türkiye'den Daniela Kuzu bulunuyor. GPoT Merkezi'nden Prof. Mensur Akgün, Dr. Sylvia Tiryaki, Muhammed Ammash, İstanbul Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi Eski İsrail Büyükelçisi Oğuz Çelikkol ve Hürriyet Daily News'ten Selin Nasi toplantıya katılan diğer isimlerden.

İki ülke üzerine uzamanlaşmış isimlerin yanısıra toplantı çeşitli medya kuruluşların ve gazetecilerin de yoğun ilgisini çekti.


← Share