İstanbul Kültür University

2015 Türkiye-Ermenistan Gazetecilik Ödülü sahibini buldu

Küresel Siyasal Eğilimler Merkezi’nin (GPoT Center) düzenlediği Türkiye-Ermenistan Gazetecilik Ödül Töreni, ABD Başkonsolosluğu rezidansında 11 Haziran 2015 tarihinde gerçekleşti. İstanbul’da yerleşik birçok gazeteci, akademisyen ve sivil toplum temsilcisinin katıldığı törende ödülün sahibi, Milliyet gazetesi yazarı Mehveş Evin oldu.

Click here for English

Törene ev sahipliği yapan ABD İstanbul Başkonsolosu Charles Hunter konuşmasında basın ve ifade özgürlüğünün önemine vurgu yaptı. GPoT Merkezi Direktörü Prof. Dr. Mensur Akgün ise Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi yolunda basının rolünden bahsederek diyalog yolunda sağladıkları katkıdan dolayı gazetecilere teşekkür etti. Ödülün bu yılki sahibi Mehveş Evin ise yaptığı konuşmada Hrant Dink’in iki toplum arasındaki yapıcı ve uzlaşmacı rolüne dikkat çekti.Jüri üyeleri Oral Çalışlar, Mensur Akgün ve Sylvia Tiryaki, geçtiğimiz bir yıl içinde 20’den fazla yazarın kaleme aldığı yaklaşık 35 köşe yazısı arasında yaptıkları elemeler sonucunda, 22 Nisan 2015’te Milliyet gazetesinde yayımlanan “1915: Soykırım mı, değil mi?” başlıklı yazısıyla Mehveş Evin’i ödüle layık gördü.

Bu yıl beşincisi gerçekleşen Türkiye – Ermenistan Gazetecilik Ödül Töreni, konu üzerinde çalışan gazetecileri tanımak ve iki ülke arasındaki uzlaşmayı desteklemek amacıyla 2011 yılında başlatılmıştır.

Ödülün önceki sahipleri arasında Milliyet’ten Kadri Gürsel, Gala TV’den Eduard Mkhitaryan, Yerkir Medya’dan Lilit Gasparyan, Yeni Şafak’tan Hilal Kaplan, Today’s Zaman’dan Markar Esayan ve Radikal’den Oral Çalışlar bulunmaktadır.

GPoT Merkezi, 2015 ödül törenine ev sahipliği yapma nezaketini gösterdiği için ABD İstanbul Başkonsolosluğu'na içten teşekkürlerini sunar.

Basında etkinlik:


Bu yılki Ermenistan-Türkiye Ödülü Mehveş Evin'in...
Radikal | 12 Haziran 2015

Milliyet | 13 Haziran 2015

Bianet | 12 Haziran 2015

Medyatava | 12 Haziran 2015

Ermenihaber.am | 13 Haziran 2015

Sky | 13 Haziran 2015

Hurriyet Daily News | 15 Haziran 2015

← Share