İstanbul Kültür University

Erdoğan, Erivan'ı çok şaşırtmış | Mehmet Ali Birand | Milliyet

Kültür Üniversitesi Küresel Siyasi Eğilimler Merkezi’nin düzenlediği, Türkiye-Ermeni siyasi gelişmeleriyle ilgili konferansa katılmak üzere buraya geldim.


Tahmin edebileceğiniz gibi, son gelişmeler bizden çok daha büyük bir dikkatle izleniyor. Gözler Türkiye’nin üstünde. Buradaki havayı size yansıtacağım, ancak bugünlük son durumu anlatmakla yetineyim.
Başbakan’ın, Türkiye’de çalışan 100 bin kaçak Ermeni’nin sınır dışı edilebileceğini söylemesi, Erivan’ı tahminlerin de ötesinde etkilemiş.
Bir kesim, Soykırım anılarını tekrar hatırlatıyor. Türkiye’nin yeniden sürgünden söz ettiğine dikkat çekiyor. “Gördünüz mü, hala aynı mantık devam ediyor. Türk’ün aklına hemen Ermenileri sürmek geliyor” diyenler var
Ancak Başbakan’ın dün Ermeni liderlerle görüşmesi ve son konuşmaları kaçak işçilerle ilgili çıkışının yarattığı olumluz etkileri giderme çabası olarak da görülüyor.
Erivan’da kafalar karışık.
Bir yandan protokollerin meclisten geçip geçmeyeceği hesaplanıyor öte yandan Amerikan Kongresi ve Başkan Obama’nın yapacağı açıklamalar bekleniyor. Herkeste soru işaretleri var.
Diğer bilinmeyen ve en çok sorulan da, Anayasa tartışmalarının ve olası bir referandumun bu gelişmeleri nasıl etikleyeceği.
Anlayacağınız, biz ne kadar karanlıktaysak Ermeniler de aynı durumdalar.
http://www.milliyet.com.tr/erdogan-erivan-i-cok-sasirtmis-/mehmet-ali-birand/guncel/yazardetay/27.03.2010/1216873/default.htm

← Share