İstanbul Kültür University

Erdoğan: Kıbrıs'tan askerlerimizi çekebiliriz | Yeni Şafak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs'ta devam eden müzakerelerin olumlu sonuçlanması halinde Ada'daki Türk askerlerinin çekilebileceğini söyledi.

Başbakan Erdoğan'ın hafta sonunda Kıbrıslı Türk ve Rum gazetecilere verdiği mülakat, bugün gazetelere yansıdı. Gazeteler, Erdoğan'ın, "Kıbrıs sorununa kalıcı ve kapsamlı bir çözüm sağlamayı hedefliyoruz. Bu hedefi gerçekleştirmek için üzerimize düşeni yapacağız. Hiç kimse Türkiye'nin ciddiyetini sorgulayamaz, sorgulamamalı." ifadelerine yer verdi. Başbakan Erdoğan, anlaşmanın sağlanması halinde askerleri 'derhal' değil; tedrici olarak çekeceklerini belirtti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti basınına yansıyan haberlere göre Erdoğan, Rum Meclisi'nin garantiler konusundaki kararını da eleştirdi. Erdoğan, "Müzakerelerde gündeme bile gelmediği sırada garanti ve ittifak anlaşmalarına karşı Rum Meclisi'nin 18 Şubat'ta oy birliğiyle kabul ettiği karar, zamansızdır ve çözüme darbe vurmuştur. Bunu anlamak mümkün değildir. Bu karar esasen 1960 anlaşmalarının çok taraflı tüm adaya yönelik ve temel nitelikli uluslararası anlaşmalar olduğunu görmezlikten geliyor ve aynı zamanda Kıbrıs Türklerinin garantileri vazgeçilmez gördükleri gerçeğini de göz ardı ediyor." dedi.
http://yenisafak.com.tr/Politika/?t=02.03.2010&i=244462

← Share