İstanbul Kültür University

Erivan'dan Mart 2010'a kadar süre | Şenay Yıldız | Akşam

İmzalanan protokollerle iki ülke arasında ilişkilerin normalleşmesi beklenirken,Ermenistan, Türkiye'ye Mart 2010'a kadar süre verdi.

Ermenistan, Türkiye ile ilişkileri normalleştirecek protokollerin Mart 2010'a kadar onaylanmaması halinde süreci bitirmeye hazırlanıyor

TÜRKİYE ile Ermenistan arasında imzalanan protokollerle iki ülke arasında ilişkilerin normalleşmesi beklenirken, Erivan, sözde soykırımın 95'inci yıldönümü olan 24 Nisan öncesinde Türkiye üzerinde kurduğu baskıyı artırıyor. İstanbul Kültür Üniversitesi bünyesindeki Küresel Siyasal Eğilimler Merkezi ve Avrupa Ortaklık Vakfı'nın davetlisi olarak Erivan'da bulunan Türk gazetecilerle bir araya gelen Ermenistan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Vigen Sarkisyan, Türkiye'nin protokolleri marta kadar imzalamaması halinde Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan'ın protokolden imzasını çekeceğinin sinyalini verdi. Sarkisyan, 'Protokolün imzası için ocak ayı en iyi zaman.

Ocak sonrası geçen her gün protokolleri onaylamak daha zorlaşacak. Bizim üzerimizde de siyasi baskı artacak. Marttan sonra sürece devam etmenin hiçbir anlamı kalmayacak' dedi. Ermenistan'ın hedefi iki ülke arasındaki yakınlaşmayı bitirerek, ABD Başkanı Obama'nın bu yıl yapacağı 24 Nisan konuşmasında soykırımı kabul etmesini sağlamak.

ANKARA'NIN TUTUMU KIZDIRIYOR

Erivan, Ankara'nın 'Dağlık Karabağ sorununda çözüm olmadan protokolleri onaya göndermeme' ve 'Ermenistan protokolü onaylamadan onaylamama' yaklaşımından bir hayli rahatsız. Ermeni kaynaklar, 'Protokollerde Dağlık Karabağ ile ilgili hiç birşey yok. Metinde yazılı olanlar dışında bir önşart eklenmesini kabul etmeyeceğimizi Türk tarafı da biliyor. Türk siyasetçiler, Dağlık Karabağ ile ilgili yaptıkları açıklamalar nedeniyle kendilerini zor duruma soktular.

Ama bizim üçüncü bir ülke ile olan ilişkilerimizin ön şart olmasını tartışmayız bile. Biz sizden Kıbrıs'tan asker çekmeniz veya Kürt sorunu ile ilgili bir talepte bulunabilir miyiz protokollerin imzası için de siz bizden böyle bir şey talep ediyorsunuz?' diye tepki gösteriyorlar.
http://www.stratejikboyut.com/haber/ermenistandan-marta-kadar-sure--29070.html

← Share