İstanbul Kültür University

Yarattığımız Türk canavar bir günde değişmez | Şenay Yıldız | Akşam

Bursa çok sayıda yerli ve yabancı gazeteciyi ağırlarken, İstanbul Kültür Üniversitesi Küresel Siyasal Eğilimler Merkezi ile Avrasya Ortaklık Kurumu'nun yürüttüğü 'Türkiye ve Ermenistan Medyasında Ön Yargı ve Tarafsızlık Araştırması' ...


Bursa çok sayıda yerli ve yabancı gazeteciyi ağırlarken, İstanbul Kültür Üniversitesi Küresel Siyasal Eğilimler Merkezi ile Avrasya Ortaklık Kurumu'nun yürüttüğü 'Türkiye ve Ermenistan Medyasında Ön Yargı ve Tarafsızlık Araştırması' projesi çerçevesinde Ermeni ve Türk gazeteciler buluştu. Avrasya Ortaklık Kurumu'ndan Gevorg Ter-Gabrielyan, 'Türkiye-Ermenistan yakınlaşmasını Ermenistan-Azerbaycan yakınlaşması için anahtar olarak görüyorum' dedi. Ermeni gazetecilerin 'normalleşme' sürecine ilişkin değerlendirmeleri şöyle:

Petros Ghazaryan (Kentron TV): Sorun Karabağ'a endekslenirse, önümüzdeki süreç sıfır ilişkiden daha kötü olur. Sizin liderlerinizle bizimkiler arasında pek bir fark yok. Diasporanın duruşu daha sert ama halkın içinde de diaspora gibi düşünen bir kitle olduğunu unutmayın.

Hakob Chakryan (AZG Daily): Protokollere yaklaşırken, kimin kazandığından çok, iki sınırdaş ülke arasında 18 yıldır diplomatik ilişki olmaması normal mi, değil mi ona bakmak lazım. Aliyev Sarkisyan'la bir yılda tam 6 kez görüştü. Türkiye'nin Azerbaycan'ı tatmin etmesi gerekiyorsa, Sarkisyan'ın da diasporayı tatmin etmesi lazım. Sarkisyan 'Türkiye önşart ileri sürerse, sürece son vereceğiz' dedi. Bunu yapacağından hiçbir kuşkum yok. Ermenistan'da basın mutlaka bir parti tarafından himaye ediliyor. Bu nedenle herkes bir himayenin görüşlerini dile getiriyor.

Yuri Manvelyan (Tert.am): Ermenistan'da basın ve fikir özgürlüğü yok. Toplumun genelinin yüzde 1'i bile internetten yararlanmıyor. Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi konusunda toplumsal bir istek var diyemiyoruz. Ermenistan hükümeti bunu istiyor. Ama halk onlara güvenmediği için destek olmuyor.

Harutyun Mansuryan (Internews): İçimizde tohumları atılan ve zaman içinde yeşeren bu nefret zayıfladıkça, biz daha özgür olacağız. Ekonomik ve siyasi açıdan da kazanacağız. Basın, zaman içinde bir canavar yarattı. Şu anda bunu kırmaya çalışıyoruz. Elimde bir Türk düşman tipi var. Hükümet bunu basın yolu ile yapmaya çalışıyor. Bu bir günde oluşmadığı gibi, bir günde de bitmez. Protokollerle bir şey kırıldı. Başka bir yöne gitmeye başladık. Canavarın dönüşmesi de böyle gerçekleşecek.

Levon Bosaghyan (Asparez): Defalarca Kars'a geldim. Bir şey kaybetmedim, aksine arkadaş kazandım. Erivan ve televizyonlar hükümete bağlılar, etki altındalar.

Narine Avestiyan: Sarkisyan, Bursa'ya gelerek, Gül'ün ziyaretine karşılık veriyor. Ama ilk ziyaret eden biz olabilir miydik, bundan çok emin değilim.

Ruben Markaryan (Yerkir): İçimizdeki radikallerden kurtulmalıyız. Türkiye ile Ermenistan arasında tam bir normalleşme istiyorsanız Fatih Terim'i bize vermeniz lazım!
http://www.aksam.com.tr/2009/10/15/haber/siyaset/3511/yarattigimiz_turk_canavar_bir_gunde_degismez.html

← Share