İstanbul Kültür University

Türk ve Ermeni Gazeteciler, İlişkilerin Gelişmesi için Aldıkları Karar

Türk ve Ermeni Halkının Daha da Yakınlaşması Adına Gazetecilerin Öncü Olması Gerektiği Belirtilerek, Yapılan Diplomatik Haberlerin Yakınlaşmanın Aksine İlişkileri İyice Gerdiği Vurgulandı.

Türk ve Ermeni Halkının Daha da Yakınlaşması Adına Gazetecilerin Öncü Olması Gerektiği Belirtilerek, Yapılan Diplomatik Haberlerin Yakınlaşmanın Aksine İlişkileri İyice Gerdiği Vurgulandı.

Türk ve Ermeni halkının daha da yakınlaşması adına gazetecilerin öncü olması gerektiği belirtilerek, yapılan diplomatik haberlerin yakınlaşmanın aksine ilişkileri iyice gerdiği vurgulandı.

Türk ve Ermeni gazeteciler, Bursa'da düzenlenen toplantıyla iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi adına basının rolünü tartıştı.

İstanbul Kültür Üniversitesi'ne bağlı Küresel Siyasal Eğilimler Merkezi ile Eurosıa Partnershıp Foundatın tarafından düzenlenen "Türkiye ve Ermenistan medyasında önyargı ve tarafsızlık" konulu projenin basına tanıtımında buluşan iki ülke medyası ilişkilerin normalleşmesi adına öncü olma kararı aldı.

Toplantının ikinci gününde iki ülke gazetecileri dün alınan kararları tartıştı.

Gazeteciler, dünkü toplantıda alınan kararlardan en önemlisi olarak iki ülke basını arasında bilgi alışverişinin tam olarak gerçekleştirilmesi için adımlar atılması görüşünde birleşti.

Bu günkü oturumda, dünkü toplantıda alınan "Gazetecilerin karşılıklı değişimi, gazetecilerin iki ülke medyası arasında karşılıklı gidip gelerek ilişkileri geliştirme, Türk basınının Ermenice'ye, Ermeni basınının ise Türkçe'ye tercüme edilmesi, kültürel gruplar başta olmak üzere, siyasi ve diplomatik ziyaretler de gerçekleştirilebilir ve bloklar kurulabilir, İngilizce olarak internet sitesi düzeyinde gazete çıkarılabilir." şeklindeki kararlar tartışıldı.

Basın mensupları, bunlar arasında en çok ortak kullanıma açık olacak bir internet sitesi kurulması ve gazeteci değişimi üzerinde durdu.

Bunların önündeki en büyük engelin maddi kaynaklar olduğuna dikkat çeken basın mensupları, bunu aşmanın yolunun ise devlet televizyonlarının kullanılması olduğu görüşünde birleşti.

Gazeteciler, bu zamana kadar iki ülke arasında enformasyon boşluğuna dikkat çekerek, bunun doğrudan yapılacak haberler ve alınacak bilgilerle giderilebileceğini söyledi.

Daha fazla röportaj tarzı çalışma yapılması üzerinde duran gazeteciler, iki ülke arasında karşılıklı bilgilendirici haberlerin artırılmasının önemine vurgu yaptı.

Gazeteciler, bu zamana kadar yapılan diplomatik içerikli haberlerin aradaki ilişkileri yumuşatma yerine daha da gerdiğine dikkat çekerek, bundan böyle objektif ve insan içerikli haberlere ağırlık verilmesini karalaştırdı.

Türkiye ve Ermenistan gazetecilerinin yaptığı toplantının ardından alınan kararlar daha sonra ortak bir metin şeklinde yayınlanacak. Ayrıca düzenlenen toplantının diğer ayağı ise kasım ayında Ermenistan'da yapılacak.

http://www.sondakika.com/haber-turk-ve-ermeni-gazeteciler-iliskilerin-gelismesi-1780392/


← Share