İstanbul Kültür University

Akdeniz için Birlik Napolyon özentisi

Paris’te düzenlenen ‘Akdeniz için Birlik ve Medeniyet İttifakı’ konferansına, Fransız siyaset bilimci Olivier Roy’un ‘Bu proje Fransa’nın ‘Avrupa Karşıtı’ bir girişimdir’ sözü damga vurdu.Paris’te düzenlenen ‘Akdeniz için Birlik ve Medeniyet İttifakı’ konferansına, Fransız siyaset bilimci Olivier Roy’un ‘Bu proje Fransa’nın ‘Avrupa Karşıtı’ bir girişimdir’ sözü damga vurdu.
Kültür Üniversitesi, Küresel Siyasi Eğilimler Merkezi ve Ecole Normale Superieure tarafından önceki gün düzenlenen konferansında bir konuşma yapan Roy, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin geliştirdiği projeyi ‘Jeo-stratejik olarak tanımlayan obje’ olarak niteledi. Roy, ‘Bu Akdenizlilik bağının, Avrupa bağından daha mühim olduğunu söyleyen siyasi bir opersyondur. Almanlar, bunu hemen anladı ve duyar duymaz telefona sarıldılar. Bu, Avrupa karşıtı bir Fransız operasyonudur’ dedi.

Akdeniz’de birlik projesinin, yeni bir fikir olmadığını dile getiren Fransız siyaset bilimci, Sarkozy’nin Üçüncü Napolyon’dan esinlendiğini ifade etti. Roy, Üçüncü Napolyon’un kendini ‘Arapların Kralı’ ilan ettiğini ve Meksika’da bir Katolik hanedanı kurmak için sefer düzenlediğini hatırlatarak, girişim için ‘Bu Mare Nostrum’dur. (Latince’de bizim denizimin demek) Bu Katoliklik ve o dönem çok zayıflamış olan İslam’ın Protestanlar’a karşı bir ittifakıdır’ dedi.

http://www.stargazete.com/politika/akdeniz-icin-birlik-napolyon-ozentisi-haber-200755.htm

← Share