İstanbul Kültür University

Akdeniz İçin Birlik Projesi, Avrupa karşıtı bir Fransız operasyonu | Zaman Online

Paris'te geçtiğimiz yıl bugün düzenlenen görkemli bir zirve ile temelleri atılan Akdeniz İçin Birlik Projesi, birinci yılını projenin hedefi ve akıbeti konusundaki tartışmalarla dolduruyor.

Paris'te geçtiğimiz yıl bugün düzenlenen görkemli bir zirve ile temelleri atılan Akdeniz İçin Birlik Projesi, birinci yılını projenin hedefi ve akıbeti konusundaki tartışmalarla dolduruyor.

Ünlü Fransız siyaset bilimci Olivier Roy, Akdeniz İçin Birlik Projesi'nin, Fransa'nın tarihî Arap politikası çerçevesinde tasarlanan, "Avrupa karşıtı" bir girişim olduğunu ileri sürerek ilerlemeyeceğini iddia etti. Birlik'in mimarı, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin danışmanı Henri Guaino ise bugün birinci yaşına basan "bebeğinin" geleceğini savundu.
Küresel Siyasi Eğilimler Merkezi ve Ecole Normale Superieure tarafından önceki gün Paris'te düzenlenen Akdeniz İçin Birlik ve Medeniyet İttifakı konulu konferansta konuşan Roy, Sarkozy'nin projesini "Jeo-stratejik olarak tanımlanamayan obje" olarak niteledi. Roy, "Bu, Akdenizlilik bağının, Avrupa bağından daha mühim olduğunu söyleyen siyasî bir operasyondur. Almanlar, bunu hemen anladı ve duyar duymaz telefona sarıldılar. Bu, Avrupa karşıtı bir Fransız operasyonudur." şeklinde konuştu. Akdeniz'de birlik projesinin, yeni bir fikir olmadığını ve tarihî bir zihniyete dayandığını dile getiren Fransız siyaset bilimci, Nicolas Sarkozy'nin Üçüncü Napolyon'dan esinlendiğini ifade etti. Roy, Üçüncü Napolyon'un kendini "Arapların Kralı" ilan ettiğini ve Meksika'da bir Katolik hanedanı kurtarmak için sefer düzenlediğini hatırlatarak girişim için "Bu, Mare Nostrum'dur (Latincede bizim denizimiz demek). Bu, Katoliklik ve o dönem çok zayıflamış olan İslam'ın Protestanlara karşı bir ittifakıdır." dedi. Roy, Akdeniz İçin Birlik'in "Fransa'nın bir Arap politikası olmalıdır" fikri üzerine inşa olduğunu savunarak 'yürümeyeceğini' iddia etti.
TOPRAĞA VERMEDİK
Konferansa katılan BM Genel Sekreteri'nin Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi eski Portekiz Cumhurbaşkanı Jorge Sampaio ise, Akdeniz İçin Birlik ve Medeniyetler İttifakı'nın 'birbirini tamamlayıcı' iki proje olduğunu dile getirerek, benzerlikler ve yakınlıkların iki girişimi 'rakip' hale getirebileceğini söyledi. Projenin fikir babası Sarkozy'nin danışmanı Henri Guaino ise İsrail'in Gazze saldırılarıyla bloke olan Birlik'in hâlâ "hayatta" olduğunu söyledi. Gazze krizi esnasında bakanları ve diplomatları bir araya getirmenin mümkün olmadığını; fakat buna rağmen hiçbir ülkenin projeden ayrılmak için başvuruda bulunmadığını ifade eden Guaino, Reuters'a verdiği mülakatta, "Proje hayatta ve kimsenin toprağa gömme arzusu yok." şeklinde konuştu. Guaino, Fransa Milli Meclisi'nde düzenlediği basın toplantısında ise Birlik'in projeler üzerinden yürümeye devam edeceğine dikkat çekerek "İsrail-Filistin, Kıbrıs ve Sahra gibi sorunları, sadece Akdeniz'deki kirlilikten konuşarak çözemeyeceğiz. Fakat, proje barış ve kalkınma hedeflerini ilerletmeye katkıda bulunabilir." dedi.
Öte yandan, İsrail'in Gazze saldırılarıyla duran görüşmeler yeniden başladı. Haziran ayından bu yana bakanlar düzeyinde iki toplantı yapıldı. Birlik Genel Sekreteri'nin, yıl sonuna kadar atanmasını planladıklarını belirten Guaino, Fransa ile birlikte eşbaşkan olan Mısır'ın yerini kimin alacağına da karar verilmesi gerektiğini söyledi. Fransa'nın yerini ise AB dönem başkanı ülke devralacak.
ŞİMDİDEN 'HATIRA' OLDU
Guaino, "bebeği" olarak gördüğü Birlik'i "toprağa gömmemek" için elinden geleni yapsa da, Eşbaşkan Sarkozy, yaptığı son açıklamayla projeyi geçmişte bıraktığı şeklinde yorumlanabilecek mesaj verdi. Sarkozy, G-8 zirvesi için bulunduğu Aquila'da düzenlediği basın toplantısında "Gelecekte ne olacaksa olsun, proje cumhurbaşkanlığımın büyük bir hatırası olarak kalacak. Çünkü, Akdeniz'in Arap ülkelerinin, Avrupa ülkelerinin ve İsrail'in bir masanın etrafına oturtulabileceğini, hem de Paris'te görmüş olduk." şeklinde konuşmuştu.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=868783&title=akdeniz-icin-birlik-projesi-avrupa-karsiti-bir-fransiz-operasyonu


← Share